En svensk innovation!

People development powered by coaching

"Alla borde ha rätt till personlig utveckling och sin egen potential!"

Anna Bloth Karling, VD Zebrain

Vår story

Vi demokratiserar mental styrka. Vi gör medarbetarutveckling med coaching som grund tillgängligt genom att erbjuda prenumeration på potential som ger mätbar effekt.

Vårt namn Zebrain är sprunget ur tre saker som fascinerar och inspirerar oss:

– Det första är Zebraflockens instinkt att skydda en flockmedlem i behov av stöd. Flocken ställer sig i cirkel runt den specifika individen och står sedan så tills zebran i fråga fått tillbaka sin energi. Ett beteende att inspireras av tycker vi.

– Vår andra fascination är den mänskliga hjärnan och dess fantastiska förmåga att lära, utveckla och förbättra. Det finns fantastisk kraft i oss alla, det handlar bara om att hitta verktygen för att frigöra den potentialen.

– Den sista pusselbiten är vår passion för att bygga ett zebraföretag. Konkret affärsdrivande, lönsamt och samhällsnyttigt. Kort sagt kan man säga att zebraföretag är både svarta och vita. De är både vinstdrivna och syftesdrivna.

Teamet bakom Zebrain

card-img

Anna Bloth Karling

Founder, CEO & CPO

anna@zebrain.se
card-img

Martin Bellander

Head of Zebrain Labs

martin@zebrain.se
card-img

Jessica Huge

Founder & Head of Coaches

jessica@zebrain.se
card-img

Gustaf Karling

Founder & Chairman of the Board

gustaf@zebrain.se
card-img

Håkan Djärv

Tech Lead

hakan@zebrain.se
card-img

Vendela Lenner

Marketing Operations Manager

vendela@zebrain.se
card-img

Therese Claesson

User Success Manager

therese@zebrain.se
card-img

Mounia Tajiou

Head of Sales and Marketing

mounia@zebrain.se
card-img

Johan Skyman

Sales Director

johan.skyman@zebrain.se
card-img

Markus Eileryd

Sales Director

markus@zebrain.se
card-img

Katarina Bergstedt

Business development

katarina@zebrain.se
card-img

Ryjen Pears

Front End Developer

ryjen@zebrain.se
card-img

Mats Bovin

Back End Developer

mats@zebrain.se
card-img

Sigge

Head of Cuddles

sigge@zebrain.se
card-img

Anna Bloth Karling

Founder, CEO & CPO

anna@zebrain.se
card-img

Martin Bellander

Head of Zebrain Labs

martin@zebrain.se
card-img

Jessica Huge

Founder & Head of Coaches

jessica@zebrain.se
card-img

Gustaf Karling

Founder & Chairman of the Board

gustaf@zebrain.se
card-img

Håkan Djärv

Tech Lead

hakan@zebrain.se
card-img

Vendela Lenner

Marketing Operations Manager

vendela@zebrain.se
card-img

Therese Claesson

User Success Manager

therese@zebrain.se
card-img

Mounia Tajiou

Head of Sales and Marketing

mounia@zebrain.se
card-img

Johan Skyman

Sales Director

johan.skyman@zebrain.se
card-img

Markus Eileryd

Sales Director

markus@zebrain.se
card-img

Katarina Bergstedt

Business development

katarina@zebrain.se
card-img

Ryjen Pears

Front End Developer

ryjen@zebrain.se
card-img

Mats Bovin

Back End Developer

mats@zebrain.se
card-img

Sigge

Head of Cuddles

sigge@zebrain.se

"Coaching ska ge mätbar effekt och människor ska uppnå resultat."

Martin Bellander, Head of Zebrain Labs